HAVA KOŞULLARINI NASIL LEHİMİZE ÇEVİREBİLİRİZ ?

HAVA KOŞULLARINI NASIL LEHİMİZE ÇEVİREBİLİRİZ ?

HAVA KOŞULLARINI NASIL LEHİMİZE ÇEVİREBİLİRİZ ?

01.Kasım.2017
                                                                                                                                                                                     Şenol ÖZKAN

                                                                                                                                                                                  VarnaBros. FHC
                                                                                                                                                                                            ( Captain )

           

           Hava koşulları, sazan balığının yemlenme davranışlarını yılın her gününde etkiler. Peki, bu durumu nasıl lehimize çevirebiliriz ? Tanımadığımız bir avlağa geldiğimizde birkaç sazan balığının suda kendini göstermesi işleri fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Peki ya balıklar bu kadar yardım sever değil ise?

Nereden başlamalıyız? Hava koşulları bulmacanın büyük bir bölümü oluşturur. Hadi birlikte ana öğelere bir göz atalım.

 

 

 

İLK OLARAK, RÜZGÂR

            İlk dikkate almamız gereken etken rüzgârdır, çünkü su sıcaklığını önemli ölçüde etkiler. Sazan balıkları da bu konuda bizden çok farklı değiller, bazı sıcaklık değerlerini soğuktan daha çok seviyorlar. Çoğu zaman ılık bir rüzgârda sazan bekleyebilirsiniz, rüzgâr soğuk ise geri çekilin veya yapabiliyorsanız soğuk rüzgârın arkasında kalacağınız şekilde konumlanın. Suyun ılık bir rüzgâra maruz kalması doğal yiyeceklerin çalkalanmasına ve köpürmeye neden olacağından zeminde balığın beslenmesi zor olacaktır. İşte odak noktamız! Ve buna karşılık ya da ilave olarak sazan efendi soğuk bir rüzgârın ardından, güneşin ısısını hissedebileceği sakin bir alan tercih edecektir ve suyun yüzey katmanlarında çalkantının fazla olmadığı bölgelerde yapılacak şamandıralı avcılık veya zig rig sistem denemeleri sizi gerçek zafere taşıyabilir. Güney veya batıdan esen ılık rüzgârların,  diğer olumlu beslenme koşullarıyla neredeyse her zaman denk geleceğine, yazının ilerleyen satırlarında değineceğiz.

 

SIRADAKİ; HAVA BASINCI

            Hava basıncı, atmosferdeki gazların ağırlıkları ile cisimler üzerine uyguladığı kuvvettir. Milibar (mb) birimi ile değerlendirilir ve barometre ile ölçülür. Hava basıncı, sazan balığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve içgüdüsel olarak yemlenmeye istekli hale gelmeleriyle direkt ilgili olduğu düşünülmektedir. İstatistiklere göre, sazan balıkları yüksek hava basıncında göl tabanında neredeyse hiç yemlenmezler veya yemlenseler bile bu çok kısa periyotlarda olur. Bilimsel olarak bu durum, balığın hava kesesinde (swim bladder; balığın suyun içinde dengede durabilmesini sağlayan içi gaz dolu organ), hava basıncı kaynaklı oluşan rahatsızlığa bağlanır.

Ortalama hava basıncının üzerinde (1020 mb ve az üzeri) bir değer, balığın suda daha mutlu olduğunun bir göstergesi olabilir. Sportif sazan avcıları olarak ve bu varsayıma dayanarak, Zig rig sisteminin bu tarz hava koşullarında iyi çalışacağını düşünebiliriz. Diğer taraftan, ortalamanın altında (1010 mb ve aşağısı) bir değer sazan balığının tabanda yemlenirken isteksiz olabileceği anlamına gelebilir. Bu favori hava koşullarını, sazan balığına ağır ve besleyici içerikli boili yemler sunarak avantaja çevirebiliriz. Düşük hava basıncının gizemli atmosferi daha önce değindiğimiz güney veya batıdan esen ılık rüzgârları takip eder.

 

VE SON OLARAK, AY’IN EVRELERİ

            Evet şimdi, sadece hava durumuna göz atarak, balığı nasıl ve nerede yakalayabileceğimiz konusunda bazı teknik verilere dayanan varsayımlar oluşturabiliriz. Ancak buna etki edebilecek başka bir şey daha var. “AY’IN EVRELERİ”. Ne kadar önemli olduğu, aslında bir bakış açısı ve görüş meselesi. Büyük sazan balıklarının çoğu ve özellikle pulluların, dolunay zamanında yakalanmalarının zor oluşuyla ilgili esrarengiz bir ustalıkları vardır. Bazı avcılar size, yeni ay’ın başlangıcında veya yarım ay’ın ikinci evresinde (zayıflayan ay evresi) avlanmanın daha başarılı olacağını söyleyecektir. Olsun veya olmasın bu vesile ile “ay’ın evreleri” teorisine bulaşmış olursunuz. Yeterince güçlü bir çekim kuvvetinin okyanusların çekilmesine (gel-git) sebep olduğunu göz ardı etmek zordur. Başarılı, keyifli ve balıklı geçen bir kampta, ay’ın hangi evrede olduğunu not etmekte fayda var.

 

HAVA DURUMUNA GÖRE BAZI BALIKÇILIK SENARYOLARI

 

Senaryo 1; Hava soğuk ve doğudan esen sert rüzgâr gölü karşıdan karşıya süpürüyor. Gerçekten soğuk ve oldukça tutarlı esiyor.

 

Sonuç; Balıkların çoğu, suda, bu soğuk rüzgârın arkasında kalabilecek, korunaklı ve kuytu bir bölgede toplanacaktır.

 

 

 

 

 

 

Senaryo 2; Gölün üzerinde güçlü esen sıcak güneybatı rüzgârı ve hafif hafif yağmur çiseliyor.

 

Sonuç; Balıkların çoğu, bu esintiyi takip edecek ve arkasında kalabilecek şekilde konumlanacaklardır.

 

 

 

 

Senaryo 3; Yüksek hava basıncı, temiz ve mavi gökyüzü ile soğuk bir kış günü.

 

Sonuç; Sabahın ilk ışıklarında su kıyısında hazır olun, yüksek basınç derin suları daha fazla etkileyecektir.

Zig rig köstekleri hazırlayın ve olabildiğinde suyun üst katmanlarına yakın avlanın.

 

 

 

 

Senaryo 4; Hava sıcak ve güneşli (yaz havası), yüksek basınç ve temiz gökyüzü.

 

Sonuç; Pek çok balık su yüzeyine yakın üst katmanlarda olacak. Zig rig köstekler ile veya şamandıralı sistem ile yüzeye yakın avlanın. Balıklara yüzeyde kalabilen, batmayan yemler sunun.

 

 

 

 

Senaryo 5; Göl düz ve sakin. Hava hafif yağışlı ve alçak basınç hâkim.

 

Sonuç; Yüzeye yakın kaynaşan ve kendini gösteren balıkları gözlemleyin. Bulundukları bölgeye yakın ve su yüzeyinde kalabilecekler yemler ile yemleyin. Onları bu şartlarda bulmak oldukça kolay olacaktır.

 

 

 

 

 

Senaryo 6; Hafif hava koşullarının hakim olduğu kış dönemi. Hava bulutlu ve batıdan esen rüzgâr.

 

Sonuç; Rüzgârı önünüze alın ve sağ kenarda kalabilecek şekilde avlanın.

 

 

 

 

Senaryo 7; Göle vardınız ve yaklaşık bir haftadır esen normal bir güney rüzgâr esintisi mevcut.

 

Sonuç; Bir sürü balık günlerdir bu rüzgârı takip ediyor ve artık rüzgârın arkasına doğru yayılmaya/dağılmaya başlayacaklardır.

 

 

 

 

 

Senaryo 8; Kuzeyden rüzgâr esiyor, hava yağışlı ve alçak basınç hakim.

 

Sonuç; Soğuk olduğu için bazı balıklar rüzgârı takip edecek, birçokları ise kuytularda rüzgârın arkasına doğru saklanacak. 

 

 

 

Herkese Rastgele…

Saygılarımla,
Şenol Özkan